Petra Solivarská: Best Fashion Graduate 2013

SFC sa podarilo vytvoriť ocenenie Best Fashion Graduate (BFG) vo svojom druhom roku existencie, ktoré považujeme za míľnik v našich aktivitách a programe, ako aj míľnik v systematickej podpore slovenského módneho priemyslu. BFG je cena, ktorá má za úlohu vybrať a počas jedného roku systematicky podporovať najlepšieho absolventa odevného dizajnu.

V prvom ročníku sa ním stala bakalárka z VŠVU Petra Solivarská. Rozhovor s ňou vám prinášame teraz, niekoľko mesiacov po získaní ceny, čo nám dáva možnosť pozrieť sa na Petrinu štartovaciu pozíciu s odstupom.

 1.        SFC: Ako vnímaš cenu BFG – prečo si sa do nej zapojila?

Petra: Najprv som nemala v úmysle zapojiť sa do súťaže. Konkurencia bola silná a ja ako bakalárka som  bola presvedčená, že nemám šancu uspieť.  Neskôr som si to však rozmyslela a povedala si, že za pokus to stojí. Pohovor s porotou som vnímala ako  ďalšiu novú skúsenosť.

2.        SFC: Ako sa cítiš ako vítazka? Máš nejaké očakávania? Na ktorú časť sa tešíš najviac?

Petra: Úprimne povedané, ešte stále tomu nemôžem uveriť. Keby som v izbe nemala krajčírsku bustu s logami sponzorov, ktorá je súčasťou ceny, myslela by som si, že sa mi to naozaj len snívalo. Cenu si veľmi cením  a samozrejme som plná očakávaní. Zároveň si však uvedomujem, že s takou výhrou prichádza i množstvo zodpovednosti. Najviac sa teším na spoluprácu s dielňou Donna Rossi, keďže som z gymnázia a so strihovým riešením a technickým spracovaním sa dosť často potrápim.

3.        SFC: Si BC. Čiže ešte ta čakajú 2 roky studia – ako využijes tieto dva roky, na čo sa chceš  sústredit?

Petra: Počas bakalárskeho štúdia som si vyskúšala spoluprácu s Kristínou Sekerovou z ateliéru Textilného dizajnu  ( Jensation 2012) a so šperkárkou Ninou Valíčkovou (bakalárska kolekcia).  Tieto spolupráce vnímam veľmi pozitívne, a práve v tomto duchu by som sa chcela uberať aj počas nasledujúcich dvoch rokov na magisterskom stupni štúdia. Mám naplánovanú aj spoluprácu s Matejom Rabadom, ktorý sa momentálne venuje modrotlači.

4.        SFC: Vieme, ze tvoja víťazná kolekcia aj inšpirovaná Japonskom, pretože si tam rok študovala. Do akej miery ta ešte Japonsko ovplyvnilo osobnostne aj profesionálne?

Petra: Dá sa povedať, že Japonsko je každodennou súčasťou môjho života. Od pondelku do štvrtku po večeroch učím japonský jazyk na prvej štátnej jazykovej škole, príležitostne tlmočím a keď čítam beletriu, tak len v japonskom jazyku. Japonsko je moje veľké hobby.  V Jokohame na univerzite Ferris som strávila školský rok ako štvrtáčka (bakalárka) na UK v Bratislave . Študijný pobyt v Japonsku považujem v mojom živote za prelomový, pretože mi dodal odvahu, obohatil ma o nové skúsenosti a inšpirácie, z ktorých budem pri svojej tvorbe čerpať určite aj naďalej.

5.        SFC: Popis nam proces tvorby kolekcie „Moment of  the Movement“. Aké techniky si využila? Sila a tvorila si všetko sama? Máš tam aj kúsky z kože – tie si tiež spracovala sama?

Petra: Som typ človeka, ktorý si nič nenecháva na poslednú chvíľu, a preto som o svojej bakalárskej práci začala uvažovať už počas letných prázdnin.  Vytvorila som množstvo skíc a odevov so skúšobných materiálov, ktoré som na základe konzultácii s pani Sabovou či asistentmi (Barbora Peuch, Barbora Krempaská, Libor Komosný, p. Oľga Možiová) posúvala stále do nových podôb. Inšpirovala ma aj malá téma v zimnom semestri, „princíp štvorca“, ktorá úplne zapadla do koncepcie mojej práce.  (origami vychádza zo štvotrca) Kolekcia bola založená na jednoduchej kombinovateľnosti a štylizácii tvarov.  Farebnosťou som chcela navodiť pocit sviežosti, krehkosti a ženskosti, pretože práve takto na mňa pôsobilo Japonsko.  Odevy som si šila sama.  Niektoré skončili aj v smetnom koši, niektoré mi vyšli až na tretíkrát. Čo sa týka kožených kúskov, tak na tie som vypracovala strihy, ale  ušili mi ich v profesionálnej dielni.

6.        SFC: Šperky do tvojej kolekcie tvorila Nina Valičkova. Ako sa vám spolupracovalo? Aký bol váš spoločný kreatívny proces?

Petra: S Ninou sa mi pracovalo vynikajúco. Oslovila som ju na začiatku semestra, oboznámila so svojou prácou a predstavou a dá sa povedať, že už na druhý deň mala Nina hotové prvé návrhy. Spolupráca bola harmonická, pretože Nina pracuje v rovnako rýchlom tempe ako ja.

7.        SFC: Chcete s Ninou spolupracovať aj na dalších kolekciách? Uvazujes aj o inych spolupracach?

Petra: S Ninou chcem spolupracovať aj naďalej. Z môjho pohľadu sú doplnky pri dotvorení celkovej atmosféry odevu veľmi dôležité. Myslím, že aj Nina bola spokojná. Ako som už spomenula vyššie, spolupráce s inými spolužiakmi mám naplánované. Prácu v tíme považujem za veľmi inšpiratívnu.

8.        SFC: Kedže si študentka módneho návrharstva, uvažujes, že si vytvoríš vlastnú odevnú značku? Chcela by si ísť týmto smerom? Ako vidíš svoje uplatnenie v reálnom svete, kde by tvoje povolanie malo byť to, čo ťa bude živiť?

Petra: Je to môj sen od detstva, vytvoriť si vlastnú značku, mať malý obchodík, stálu klientelu…Myslím, že BFG 2013 je jedným z prostriedkov na ceste za týmto snom. Dosiahnuť tento cieľ bude vyžadovať veľa energie a úsilia, ale keď to človeka napĺňa a robí mu to radosť, tak to určite stojí zato.

 9.        SFC: Čo považuješ na povolaní módneho dizajnéra za najťažšie?

Petra: Za najťažšie považujem osloviť ľudí niečím novým, keďže konkurencia nie je len silná, ale aj veľmi početná.

 

Reklamy